مشارکت در ساخت

همه ما در طول زندگی اصطلاح مشارکت در ساخت را شنیدیم و یا حتی در نزدیکان و دوستان خود افرادی را داشتیم که خانه قدیمی و به اصطلاح کلنگی خود را برای نوسازی به دست سازنده های ساختمانی واگذار کرده اند و سپس آپارتمانی نوساز تحویل گرفته اند. به این اقدام مشارکت در ساخت گفته می شود.

در قرارداد مشارکت در ساخت مالک به جهت نوسازی ملک موجود، زمین خود را در اختیار سازنده قرار می دهد تا به کمک یکدیگر مراحل مشارکت در ساخت تکمیل گردد. از جهتی دیگر سازنده متعهد می شود به انجام تعهدات خود که عبارت است از ساخت ملک و تهیه مصالح مورد نیاز جهت ساخت ملک اقدام نماید.

SAM Construction Group • مشارکت در ساخت چیست؟

  مشارکت در ساخت یک نوع قرارداد دو طرفه است که در یک طرف آن مالک خانه و طرف دیگر سازنده ملک قرار دارد. در این معامله زمین یا ملک کلنگی دارایی مالک، و سرمایه و تخصص ساخت و ساز، دارایی سازنده یا مجری طرح است. هر دو طرف معامله با قراردادن سرمایه های خود به یکدیگر، ملک کلنگی و یا قدیمی را تبدیل به یک آپارتمان نوساز چند طبقه می کنند و در نهایت در سود این ساخت و ساز با یکدیگر شریک می شوند.

 • سود بیشتر برای سازنده یا برای مالک؟

  معمولاً وقتی پیشنهاد مشارکت در ساخت به مالکان داده می شود، ذهنیت آن ها به این سمت می رود که این معامله برای آنها بیشترین سود را دارد یا برای سازنده؟ و چون مالک خانه و یا زمین هستند، توقع بیشترین سود و بالاترین امتیاز را برای خود دارند. در این مواقع یادآوری یک نکته ضروری است که قرارداد مشارکت در ساخت یک برد دو طرفه است و اصلا قرار نیست که در این قرارداد کسی ضرر کند و بر عکس هدف این کار، سود و بردی مشترک است. معمولاً خانه های قدیمی و کلنگی بعد از چندین سال عمر مفید خود را از دست می دهند و هزینه های زیادی بابت تعمییرات و یا بازسازی دارند. در این جور مواقع مالکین معمولا به علت علاقه بسیار زیاد به خانه خود و خاطرات بچگی که در یک محله داشتند تصمیم به تعمیرات و بازسازی می گیرند اما با توجه به هزینه های زیاد و شرایط اقتصادی موجود، کمتر کسی توان انجام چنین کاری را دارد؛ در نتیجه بهترین تصمیم می تواند سپردن خانه به دست مهندسین ساخت و ساز باشد. از طرفی مالکین معمولاً تخصصی در حوزه ساختمان سازی ندارند. بنابراین انجام چنین معامله ای با سازندگانی متخصص و متعهد، سود قابل توجهی را نصیب هر دو طرف می کند. علاوه بر آن باعث نوسازی بافت های فرسوده و ایجاد نمایی زیبا برای ساختمان می شود. مشارکت در ساخت می تواند ارزش ملک شما را چند برابر کند. از طرفی باید به این نکته اشاره کنیم که پیدا کردن مشتری برای خانه های قدیمی یک کار بسیار طولانی و سخت است که نیاز به تخصص و زمان کافی هم دارد، با نوسازی کردن ملک شانس نقدینگی و ارزش ملک هم بالاتر می رود.

 • انواع قرارداد مشارکت در ساخت

  قرارداد مشارکت در ساخت و ساز انواع گوناگونی دارند. در ادامه به دو مورد از انواع قراردادهای مشارکت در ساخت از حیث موضوع ساخت و ساز پرداخته خواهد شد:

  الف - قرارداد مشارکت در ساخت بنا

  موضوع این گونه قرارداد، ساخت و ساز و احداث بنا و ساختمان (مسکونی، تجاری و …) چه به صورت تک ساختمان و چه به صورت انبوه در قالب مجتمع سازی گسترده می باشد. لازم به ذکر است که طرفین قرارداد بر حسب مورد، می تواند شخص حقیقی و یا حقوقی (خصوصی و عمومی) باشد.

  ب - قرارداد مشارکت پیمان یا مدیریت پیمان

  در گونه ای از قرارداد مشارکت در ساخت، سازنده فقط مدیریت اجرا را به عهده می گیرد و صاحب زمین، علاوه بر زمین، هزینه ها، دستمزدها و مصالح را نیز تأمین می کند. در این نوع مشارکت، مجموعه هادی ساخت و ساز، به عنوان حق الزحمه، درصدی از هزینه های کل یا بخشی از بنای جدید را دریافت می کند. این نوع مشارکت مدیریت پیمان نام دارد. در واقع درصدی از رقم کل هزینه های اجرا و دستمزدها را مدیریت پیمان دریافت می کند.

   

 • فواید مشارکت در ساخت

  1-  بازسازی بافت فرسوده شهر: یکی از مهم‌ترین فواید یا به عبارتی پیامدهای مثبت پروژه مشارکت در ساخت بازسازی یا ترمیم بافت فرسوده شهر است. در واقع یکی از مثبت‌ترین فواید مشارکت در ساخت این است که به راحتی این امکان را ایجاد می‌کند که یک ملک کلنگی در منطقه یا یک زمین بایر که منظره ناخوشایندی را به وجود آورده است را، به یک آپارتمان شیک و نو ساخت و خوش نما در آن منطقه تبدیل کنید.

  2-  افزایش استحکام بنا: مورد دیگر از فواید مشارکت در ساخت افزایش استحکام بنا است. به این صورت که همانطور که می‌دانید معمولاً اکثر بناهای کلنگی و قدیمی در کمترین حالت عمری بالا 25 سال ساخت دارند و طبیعی است که اصول مهندسی و دانش ساخت و ساخت روز به روز دستخوش تغییرات شده و مسیر پیشرفت را طی کرده است و از طرف دیگر دانش و اصول 25 سال گذشته در ساخت و ساز با دانش حال حاضر به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. این روزها ساخت و ساز طبق استانداردهای روز دنیا با مصالحی با کیفیت‌تر و متنوع‌تر و مقاوم‌تری ساخته می‌شوند و اصول ساخت درست‌تری را دنبال می‌کنند. مشارکت در ساخت نیز بهترین راه حل برای بهره‌مند شدن از این اصول حرفه‌ای دقیق در ساخت و ساز بنای شما خواهد بود.

  3-  کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری ساختمان: اگر ساکن خانه‌های ویلایی با سال ساخت بالا باشید، حتماً این تجربه را دارید که هر سال یا پس از گذشت یک مدتی با ایرادی در ساختمان مواجه می‌شوید که موظف به ترمیم و بازسازی‌اش خواهید بود و در غیر این صورت شرایط زندگی در آن خانه برایتان سخت می‌شود و این هزینه‌ها با افزایش سال ساخت بنا همینطور بیشتر و بیشتر می‌شوند .

  نکته جالب اینکه ترمیم و بازسازی هم این اشکالات را به خوبی روز اولشان نخواهد کرد، زیرا در هر صورت اسکلت و بدنه اصلی ساختمان رو به فرسایش است و به نوعی این فرسایش را بروز خواهد داد. بنابراین در چنین موقعیتی ورود به پروژه مشارکت در ساخت می‌تواند گزینه و راه حل مناسبی برای خلاص شدن از این اشکالات و فرسودگی بیشتر بنا و طبیعتاً هزینه تراشی‌های پی در پی است.

  4-  کاهش مصرف انرژی: یکی از عمده مشکلات خانه‌های ویلایی کلنگی با سال ساخت بالا این است که چون ساخت و سازشان طبق اصول و استانداردهای روز نبوده و سازندگان متخصص و نظارت دقیق نداشته، انرژی زیادی را هدر می‌دهند.

  به عنوان مثال خانه‌های قدیمی پنجره‌های دو جداره ندارند. همین یک مورد به اندازه کافی موجب هدر رفتن انرژی می‌شود. یا مثلاً سیستم گرمایشی جدیدی همچون سیستم گرمایش از کف ندارند. بنابراین برای گرم شدن خانه هم می‌بایست انرژی بیشتری صرف شود و هم به همان نسبت هزینه بیشتری را صرف کنند و چون اعمال این سیستم‌ها در خانه‌های قدیمی و کلنگی به دلیل هزینه‌های بالا یا عدم سازگاری با سیستم ساخت و ساز خانه در بیشتر مواقع غیر ممکن است، بنابراین مشارکت در ساخت بهترین گزینه برای کاهش مصرف این انرژی‌ها و هزینه‌های اضافی‌شان است.

  نمونه‌های اشاره شده در فوق تنها برخی از نمونه‌های فواید پروژه مشارکت در ساخت هستند و طبیعتاً به همین‌ها خلاصه نمی‌شوند. شما نیز می‌توانید با خودتان حساب کنید که برای احیای یک واحد تازه ساخت و به روز می‌خواهید تنها قصد فروش زمین خود را داشته باشید، یا می‌خواهید بدون هیچ هزینه‌ای با ورود به پروژه مشارکت در ساخت صاحب چند واحد تازه ساخت و شیک شوید.

 • حق السهم مالک و سازنده

  اولین نکته  قرارداد مشارکت در ساخت تعیین متراژ زمین و قیمت زمین است. زیرا اگر متراژ زمین و قیمت زمین برآورد نشود احتمال ضرر به مالک و سازنده وجود دارد. بنابراین هر دو طرف باید به سود در نظر گرفته شده دست یابند. بنابراین به منظور تعیین سود هر یک از طرفین (مالک یا مالکین) و (سازنده یا سازندگان) ابتدا باید میزان آورده های هر دو طرف تعیین گردد. به عبارتی ابتدا متراژ زمین و قیمت زمین و از جهتی دیگر قیمت مصالح مشخص گردد.

  و سپس  بر اساس میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان ( نوساز ) در منطقه، میزان قدرالسهم هر یک از طرفین محاسبه می شود.جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و ثبت درخواست از طریق فرم تماس با ما اقدام کنید.