پیمانکاری ساختمان

گروه ساختمانی ســام، با پشتوانه مهندسین متخصص و استادکاران حرفه ای در زمینه پیمانکاری اجرای تمامی مراحل ساخت بنا فعالیت دارد. فعالیت ما شامل ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و همچنین ویلاهای مسکونی و در تمامی مراحل اعم از تخریب، گودبرداری، پی ریزی، اسکلت بندی، سفتکاری، نازک کاری، ظریف کاری، نماکاری، تاسیسات مکانیکی و برقی، درب و پنجره و تمامی مراحل مرتبط با ساختمان سازی می باشد.پشتیبانی فنی

گروه مهندسان دفتر فنی ما، به طور مستمر از گروه مهندسان و عوامل اجرایی پشتیبانی خواهند کرد.

بیشتر
مهارت استادکاران

تمام مراحل اجرای عملیات توسط استادکاران ماهر ما صورت خواهد پذیرفت.

بیشتر
نظارت کارشناس فنی

کارشناسان فنی ما در تمام مراحل اجرای عملیات حضور مستمر خواهند داشت.

بیشتر

در ادامه به اختصار به تشریح مراحل مختلف ساختمان سازی خواهیم پرداخت:
تخریب


هر اقدامی که مستلزم جدا کردن مصالح از ساختمان به منظور حذف، نوسازی، تعمیر، مرمت و بازسازی تمام یا قسمتی از بنا باشد، تخریب نامیده می شود.


ساختمان باید در زمینه حوادث و سوانح پیش بینی نشده بیمه گردد و نیز جهت جلوگیری از آلودگی صوتی و زیست محیطی، محدودیت زمانی جهت انجام کار در نظر گرفته شود.

در عملیات تخریب باید کارگران با تجربه بکار گرفته شوند و اشخاص ذی صلاح بر کار آن ها باید نظارت داشته باشند. سایر افراد از جمله رانندگان و متصدیان ماشین آلات و تجهیزات مربوطه باید تجربه کافی در کار تخریب را داشته باشند و زیر نظر اشخاص ذی صلاح انجام وظیفه نمایند.

می بایست ایجاد حریم ایمن طبق ضوابط شهرداری و مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان صورت گیرد. مصالح و ضایعات ناشی از تخریب نباید روی کف طبقات به صورتی انباشته شوند که از ظرفیت باربری مجاز کف طبقه مربوطه بیشتر باشد، لذا باید از انبار شدن مصالح و ضایعات روی سقف ها جلوگیری کرد. از وارد شدن فشارهای افقی از انباشته شدن مصالح در مجاور دیوارها باید جلوگیری شود.

می بایست پیش از شروع عملیات تخریب محل دقیق چاه های موجود شناسایی و علامت گذاری شوند و به هیچ عنوان با مواد ناشی از تخریب سقف ها و دیوارها پرکردن چاه ها صورت نگیرد.

مصالح و ضایعات ناشی از تخریب نباید برای ساختمان های مجاور و معابر عمومی تولید اشکال نمایند. این مصالح باید در فواصل زمانی مناسب بارگیری و به محل های مجاز حمل گردند.گودبرداریگودبرداری‌ که در اصطلاح عامیانه به آن خاکبرداری نیز گفته می‌شود، عملیاتی است که در آن خاک از سطح و همچنین عمق زمین برداشته می‌شود. منظور از خاکبرداری در یک عملیات ساختمانی برداشتن خاک‌های محوطه، گودبرداری فونداسیون ساختمان ‌ها و محل ابنیه فنی تاسیسات و برداشتن خاک از منابع قرضه با تجهیزات، وسایل و ماشین آلات تا اندازه مورد نیازی است که در نقشه‌ های اجرایی و دستورالعمل‌ های مربوط وجود دارد. • پایش در گودبرداری

  با توجه به اینکه با انجام عملیات خاکبرداری تعادل اولیه خاک بر هم می ‌ریزد، و با به وجود آمدن تنش در آن دچار تغییرات محسوسی می ‌شود، همزمان با ایجاد سازه نگهبان در گود، با چند روش بر گود نظارت می ‌شود که به شرح زیر است:


  پایش چشمی
  در پایش چشمی بررسی ‌های دوره ‌ای به منظور شناسایی هر گونه تغییر و تحرک و جابجایی و نشت زمین و دیوار ساختمان ‌ها انجام می‌ شود که در این روش، کارشناس پایش در چند دوره زمانی نواحی اطراف گودبرداری اعم از خیابان ‌های مجاور، ساختمان‌ های اطراف، حیاط املاک مجاور و دیواره ‌های آن را بررسی کرده و گزارش می ‌کند که در این میان تهیه عکس‌ های دوره‌ ای نیز می ‌تواند کمک بسیاری کند.


  پایش رفتار سازه با استفاده از ابزار دقیق
  در این روش ابزار دقیقی برای تغییر شکل ایجاد شده و مقادیر آن در نقاط مناسبی از سازه نگهبان و دیواره‌های گودبرداری نصب می ‌شود که از جمله این ابزار به کرنش ‌سنج (Strain Gage) و انحراف سنج (Inclinometer) می ‌توان اشاره کرد که به صورت پیوسته عملیات داده برداری را انجام می ‌دهند.


  پایش رفتار سازه با روش ژئودتیک
  در این روش پایش با استفاده از عملیات خاص در نقشه برداری و لوازم دقیق مهندسی مانند دوربین ‌های نقشه برداری و کالیبره کردن دستگاه ‌ها میزان جابجایی و تغییرات مورد سنجش قرار می ‌گیرد.


گودبرداری ایمن

برای آنکه به دنبال گودبردای غیر اصولی اتفاقاتی مانند ریزش ساختمان ‌های مجاور پیش نیاید باید این موارد برای ایمنی بیشتر مد نظر قرار بگیرد:


قبل از گودبرداری ساختمان باید این موارد مورد بررسی قرار بگیرد؛ دیوارهای مشترک مرزی، نوع مصالح، قدیمی یا نو بودن، وجود ترک، سقف ‌ها یا تیرهای مشترک، چگونگی اتصال دیوارها، نحوه اتصال دیوارهای مرزی، نعل درگاه‌ ها، وجود بازشوها، لوله دودکش‌ ها، داکت‌ های تاسیساتی در دیوارهای مرزی ساختمان‌های کناری.

قبل از تخریب و گودبرداری با استفاده از داربست ‌های فلزی می ‌توان ایمنی وسایل و افراد را در مقابل سقوط اجسام تأمین کرد.

اطلاع از محل و عمق تأسیسات شهری مدفون مانند لوله ‌ها و کابل ‌ها بسته به پروژه، ضروری است. 

پس از خاکبرداری می بایست سطح کنده شده با ملات ماسه و سیمان (شاتکریت) پوشیده شود تا از هجوم عوامل تغییر دهنده مانند آفتاب، باران، برف و هوازدگی خاک در امان باشد.

پیش از گودبرداری ساختمان و قبل از تخریب سازه قدیمی باید چاه‌ های فاضلاب را شناسایی کرده و آن ها را با مواد مناسب پر کرد. اگر عمق چاه‌ های ساختمان بیشتر از عمق گودبرداری باشد باید تا ۵۰ سانتی متر بالاتر از کف گودبرداری درون چاه را با بتن کم مایه پر کرد که بعد از این کار روی چاه باید با مواد ساختمانی دیگر تا سطح زمین پر شود.

پیش از خاکبرداری اقداماتی برای آگاهی از تأسیسات زیرسطحی شهری باید انجام گیرد و مجوزهای لازم اخذ شود. پس از گودبرداری نیز در زمین ‌های سست و دارای همجوار اجرای پایدارسازی لازم و ضروری است. پوشش محل گود پس از گودبرداری باید به سرعت انجام شود تا دیواره گود در برابر عوامل تغییر دهنده مانند آفتاب، باران و هوازدگی قرار نگیرد.


گودبرداری و سازه نگهبان

قبل از انجام هر کار ساختمانی و اقدام به گودبرداری به منظور جلوگیری از ریزش دیوارهای گود، رانش خاک و پایدارکردن گود در برابر حرکات افقی، سازه ‌ای در درون خاک به نام سازه نگهبان احداث می‌شود که ساخت این سازه نیازمند دانش خاک شناسی و مهندسی طراحی است که تا این سازه بتواند در برابر انواع رانش و دیگر اتفاقات پایدار باشد.

در صورت ناپایداری دیواره ‌های گود از روش های پایدار کننده و مهاربندها استفاده می شوند. از انواع مهاربندها می توان به اجرای نیلینگ، انکراژ، مهار متقابل، سازه نگهبان خرپایی، سپرکوبی، دیوار دیافراگمی، اجرای پلکانی، ساخت بالا به پایین یا تاپ دان، ترانشه خاکی و یا تلفیقی از روش های فوق اشاره کرد.

پس از خاکبرداری می بایست سطح کنده شده با ملات ماسه و سیمان (شاتکریت) پوشیده شود تا از هجوم عوامل تغییر دهنده مانند آفتاب، باران، برف و هوازدگی خاک در امان باشد.


فونداسیون


فونداسیون اساسی ترین عضو ساختمان برای تحمل و انتقال بارهای زنده و مرده یا همان نیروهای ایستایی و نیز نیروهای دینامیکی باد و زلزله، طراحی و اجرا می شود.

عوامل مؤثر در دست یابی به یک پی با کیفیت بالا شامل این موارد می شود:

 • آرماتور بندی و قالب بندی با رعایت استانداردها؛
 • تهیه و اجرای بتن استاندارد مطابق رده مشخص شده در نقشه های اجرایی؛
 • عمل آوری و نگهداری از بتن پس از بتن ریزی.


شالوده ساختمان یا همان فونداسیون، وظیفه انتقال یکنواخت وزن ساختمان را به زمین زیر خود دارد.
فونداسیون اصلی‌ ترین عضو یک ساختمان می‌باشد، که با توجه به بارهای واردۀ زنده و مرده، جنس خاک، درجه زلزله خیز بودن منطقه و سرعت باد منطقه محاسبه شده و عرض، ضخامت، میلگرد و رده بتن آن مشخص می‌گردد.
اسکلتاسکلت یک سازه، قابی است که از شبکه‌ای منظم از ستون‌ها و تیرهای متصل به یکدیگر ساخته می‌شود تا به عنوان پایه ‌ای برای پشتیبانی از کل ساختار عمل کند. اسکلت ساختمان در اصل وظیفه حفظ تعادل و پایداری را سازه را بر عهده دارد تا ساختمان بتواند در طول عمر خود، در برابر بارهای وارده مقاومت کند.
انتخاب اسکلت بندی مناسب برای ساختمان علاوه بر تأثیرگذاری در قیمت تمام شده، موجب استحکام و دوام بیشتر ساختمان شده و به نوعی مبنایی برای تصمیمات بعدی است.

اسکلت فلزی، که آن را با نام سازه فلزی یا اسکلت فولادی هم می‌شناسند، از مجموعه ‌ای از اعضای باربر ساخته شده از ورق فلزی یا نیم رخ های فولادی تشکیل شده است که به وسیله اتصالات به یکدیگر متصل شده‌اند. از آن جایی که پیشرفت‌ های زیادی در روش تولید نیمرخ و یا به عبارتی پروفیل ‌های فولادی صورت گرفته است، این عوامل اکثراً رفتار مطلوبی در سازه از خود بروز می‌دهند.


اتصالات متداول در سازه‌های فلزی عبارتند از:
1. اتصالات جوشی
2. اتصالات سازه‌های فلزی پیچ و مهره‌ای
3. اتصالات پرچی (که می‌توان گفت تقریباً در همه جا منسوخ شده است).

ساختمانی که در آن از اسکلت بندی بتنی استفاده شده باشد، سازه ای است که در ساخت آن بتن یا بتن آرمه (تشکیل شده از سیمان، ماسه، شن و فولاد به شکل میلگرد) به کار گرفته شده است. اگر در اجرای ساختمان و در ستون‌ها، شاه‌تیرها و پی، بتن به کار گرفته شده باشد، آن ساختمان از اسکلت بندی بتونی برخوردار است.
سفت کاری


سفت‌کاری ساختمان شامل مراحلی نظیر کندن پی ساختمان، بتن‌ریزی پی ساختمان، نصب ستون‌هاو موارد مشابه می باشد.

سفت کاری ساختمان، در برخی تعاریف شامل کلیه عملیات بتن ریزی، کرسی چینی، بلوکاژ، اجرای تیر و ستون و دیوارچینی و در نهایت اجرای سقف کلیه ساختمان و در برخی دیگر از تعاریف عملیات دیوار چینی و تیغه چینی می باشد.


شامل انواع مصالح از قبیل: بلوک های سیمانی، بلوک های سفالی، هبلکس، آجر و ...

اجرای وال پست مطابق با آخرین نسخه پیوست ششم استاندارد 2800

اجرای کرسی برای دیوارهای طبقات زیرین ساختمان و دیوارهای محوطه، باغ، فضاهای کارگاهی، کارخانه ای و اداری
نازک کاریپوشش نهایی که بر روی ساختار زیرین ساختمان قرار می‌گیرد و روکشی که در داخل ساختمان برابر چشم بیننده قرار می‌گیرد، نازک کاری خوانده می‌شود. مصالح نازک کاری آخرین مصالحی هستند که کف ها، دیوارها و سقف‌ها را پوشش می‌دهد.


در این مرحله به خاك رس الک شده نیاز می باشد که باید ابتدا خاک رس را الك كرده و با گچ به نسبت معین مخلوط نمود. نسبت این آمیخته در اصطلاح بنائی به قدرت گچ و یا زودگیری آن وابستگی دارد که بسته به نوع گچ می باشد.

بعد از اتمام مرحله گچ و خاك و خشك شدن آن اقدام به سفید كاری می شود‌. سفید کاری دیوارها با استفاده از گچ سفید انجام می گردد.

عایق بندی سرویس ها، حمام ها، آشپزخانه، تراس، پاسیو، پارکینگ و اصولاً هر محلی که کف شور برای آن درنظر گرفته شده است صورت می گیرد.

انواع سرامیک، سنگ، پارکت، لمینت، موکت و موزائیک و ...

انواع کاشی از جمله کاشی کف، کاشی دیوار (سرامیک)، کاشی ‌های پرسلان و کاشی‌ های گرانیتی

و بصورت تک بند، چهاربند

در این مرحله بسته به نیاز کارفرما و کاربری ساختمان انواع عملیات سقف ساختمان نظیر گچ بری، سقف کاذب و غیره قابل اجرا خواهد بود.

نقاشی ساحتمان: انواع رنگ های آکلریک، روغنی، پلاستیک و ...

نمای ساختمان ظاهر بیرونی ساختمان است و از اهمیت خاصی برخوردار است. نما از نظر مصالح انوع مختلفی از جمله سنگ، آجرنما، سیمانکاری نما، سرامیک و ... و از نظر نوع طراحی به انواع رومی، کلاسیک، مدرن، تلفیقی و غیره تقسیم بندی می شوند. نمای ساختمان باید با سطح زیر اتصال كافی داشته باشد تا هنگام بروز زلزله خطر جدا شدن و فرو ریختن آن وجود نداشته باشد‌.

بام باغچه یا بام سبز که به روف گاردن (Roof Garden) معروف است و در معنای کلمه باغ بام معنی می‌دهد، سرسبز کردن بام آپارتمان یا منزل مسکونی به روش‌ها و شیوه‌های مدرن است. 

بام باغچه یا روف گاردن مزایای بسیاری دارد و از اصلی‌ترین مزیت‌های آن می‌توان به داشتن مکانی اختصاصی در محل زندگی برای گذران اوقات فراقت اشاره نمود.

پتینه نامی ست که بر روی حالت سبز رنگ خوردگی، کهنگی و زنگ زدگی بر روی فلز مس یا سایر فلزات، چوب و یا سنگ می گذارند. پتینه کاری را می توان یکی از تکنیک های نقاشی دانست. هنری که حالت های کهنگی و خوردگی را به کمک رنگ های متنوع و تکنیک های خاص بر روی اشیاء مختلف شبیه سازی و خلق می کند.

پتینه کاری در ساختمان را نیز به نوعی می توان یکی از تکنیک های نقاشی ساختمان دانست؛ اما کاربردهای آن در واقع فراتر از نقاشی ساختمان می باشد. به عنوان مثال در پتینه کاری بر خلاف نقاشی، علاوه بر تغییر رنگ سقف، درب و یا دیوار ساختمان می توانیم بافت ظاهری آن ها را نیز تغییر دهیم.

شامل تمیز کاری کامل و تحویل پروژه به کارفرما می باشد.